SK | ENG

Atopický ekzém (Atopická dermatitída)

 Je chronické svrbivé zápalové kožné ochorenie prevažne alergického pôvodu. Zápal u atopického ekzému môže byť totiž spôsobený nielen alergickou reakciou, ale aj nealergickou, napr suchosťou kože. Atopický ekzém postihuje v strednej Európe skoro 20% detskej a okolo 3% dospelej populácie.
Ide o reakciu organizmu, resp. imunitného systému, kože a nervového systému na vonkajšie a vnútorné vplyvy. Sklon k tejto reaktivite sa zvyčajne dedí, pričom v rodine či príbuzenstve nemusí mať nikto zjavné prejavy. Nejedná sa o infekčné ochorenie prenosné na druhých ľudí.

Súčasne s atopickou dermatitídou sa môžu objaviť poruchy aj na príbuznom hraničnom orgáne, na sliznici. Sú to chronické nádchy, bronchitídy a tiež zápaly spojiviek, ktoré spolu s nápadne suchou pokožkou privedú k správnej diagnóze atopickej diatézy. V niektorých nedostatočne liečených prípadoch sa môže ako integrálna súčasť atopie objaviť aj astma.

Neškrabte sa!

Škrabanie je podmienené neovládateľným reflexom, ktorého signál pochádza z mozgu. Úľavu môžu poskytnúť len protizápalové lieky s imunosupresívnym účinkom. Tých je našťastie na našom farmakologickom trhu dostatok, ale nie sú bez niektorých nebezpečných vedľajších reakcií a preto je potrebné ich užívať len z rúk odborníkov.

16045

Proti svrbeniu:

Neodporúča sa vlna, ktorá má drsný povrch a zapríčiňuje tak nikdy nekončiaci kolobeh svrbenia.

Postihnutí by mali byť opatrní aj na farbené oblečenie a dávať prednosť prírodným odtieňom. Možno vás to prekvapí, ale odporúča sa aj kupovať oblečenie zo second handu, ktoré býva dostatočne vyprané, už bez dráždivých látok.

Miesta, kde sa zipsy a gombíky priamo dotýkajú pokožky bývajú často kovmi dráždené, preto je dobré natrieť všetky tieto gombíky lakom na nechty.

Nevhodná je drsná posteľná bielizeň a froté, je vhodné zakúpiť bavlnené oblečenie, ktoré rýchlo vstrebáva pot a chránia pokožku pred svrbením.

Dobre sa starajte aj o svoje chodidlá, vyvarujte sa dráždivých materiálov a dajte prednosť koženej a plátennej obuvi pred syntetickými športovými topánkami.

Atopický ekzém (niekedy nazývaný tiež atopická dermatitída, endogénny či konštitučný ekzém), je vlastne kožný zápal, prevažne alergického pôvodu. Tento chronický a svrbiaci zápal môže byť totiž spôsobený nielen alergicky, ale aj nealergicky  napr. suchosťou a podráždením kože. U niekoho prevažuje jedna, u iného zase druhá zložka. Rozhodne nie je prenosný, infekčný.

Často sa s atopickým ekzémom vyskytujú aj ďalšie alergie, ako sú senná nádcha, astma, alergické zápaly spojiviek, dutín, zažívacieho ústrojenstva, ďalej žihľavka, migrény.

Priebeh atopického ekzému:

Ekzémové prejavy bývajú na tvári, krku, vnútorných partiách horných a dolných končatín. Väčšina prípadov ustáva do školského veku. U niektorých jedincov pretrváva ochorenie i v detskom veku, kedy bývajú postihnuté hlavne lakťové a zákolenné jamky. Prognóza je v zásade priaznivá, pretože okolo puberty ekzém u väčšiny prechádza do kľudového štádia bez zjavného kožného postihnutia. Avšak časť pacientov trpí atopickým ekzémom i v dospelosti (novo sa udáva až v 40%), zvyčajne z dôvodu intenzívneho pôsobenia provokačných faktorov. Z uvedeného vyplýva, že stanovenie individuálnej prognózy nie je jednoznačne možné. Je známe, že horšiu prognózu mávajú jedinci so skorým nástupom ekzému, s väčším rozsahom a intenzitou kožného postihnutia, výskytom ďalších alergií (v oblasti dýchacieho traktu, atp.) a výskytom AD u ďalších členov rodiny (vplyvy dedičnosti).

Aká je príčina:

Presné príčiny zatiaľ nevieme – v zásade je to derogačná reakcia Vášho tela na vonkajšie a vnútorné vplyvy.

Imunitné odchýlky spôsobujú vznik vyrážky po vplyvoch, ktoré u normálneho jedinca nič nevyvolajú.

Kožné odchýlky sú dané nedostatočnou a odlišnou tvorbou kožných tukov, čo sa prejavuje suchosťou kože, neschopnosťou viazať vodu a znížením ochrannej kožnej bariéry, čo umožňuje prienik alergénov, mikróbov a iných látok.

Nervové odchýlky sa prejavujú ako zvýšená svrbivosť, citlivosť a dráždivosť kože.

Sklon k ekzému sa obvykle dedí, pričom v rodine či príbuzenstve nemusíte nikoho s ekzémom alebo alergiou mať. To, či sa ekzém u Vás objaví alebo nie, záleží na pôsobení a súhre s vonkajšími alebo vnútornými vplyvmi, ktorým hovoríme provokačné faktory. Tie sú schopné ekzém z kľudového štádia “prebudiť”.

Provokačné faktory:

 •  Dráždivé vplyvy v pracovnom či domácom prostredí, vrátane aktivít vo voľnom čase.
 •  Alergény (roztoče, prach, peľ, perie, zvieratá, baktérie, plesne, ale aj kovy a parfumy).
 •  Kozmetika.
 •  Zjavné alebo skryté infekcie a chronické zápaly.
 •  Psychika (stres telesný alebo duševný).
 •  Potravinové vplyvy.
 •  Klíma (zhoršovanie na jeseň a na jar, ďalej hmly, smog, chlad alebo horúčava)
 •  Hormonálne vplyvy (menštruácia, po pôrode).
 •  Dym.
 •  Nepriedušné, drsné, farbené oblečenie zo syntetických materiálov, vlny, kožušiny.
 •  Dráždivé plyny zo sprajov.
 •  Hormonálne vplyvy.

 Po provokačných vplyvoch, najmä vonkajších, je potrebné aktívne pátrať a odstraňovať ich!  Aké sú príznaky:

Ako ekzém spoznáte? Nie je to tak jednoduché a niektoré prípady sú orieškom aj pre skúseného lekára. Typické sú silne svrbivé vyrážky, pľuzgieriky. Ale tiež začervenanie, lupiny, oválne ložiská, napr. na pažiach alebo predkolení. Alebo len suchá popraskaná koža, napríklad na bruškách prstov alebo za ušami. Atopický ekzém má mnoho podôb. Striedajú sa obdobia zlepšenia s obdobiami zhoršenia. Na stanovenie diagnózy je najlepšie navštíviť odborného kožného lekára-dermatológa.

Ekzém dojčenecký sa objavuje sa v dojčenskom veku, obvykle okolo 3. mesiaca. Pupienky a pľuzgieriky až mokvavé plochy bývajú na tvári, krku, trecích partiách rúk a nôh. Väčšinou ustáva do školského veku. Ak pretrváva, potom tento detský ekzém postihuje miesta ” v ohybe” – lakťovej a zákolennej jamky, zápästie, priehlavky. Perspektíva je v zásade priaznivá, pretože okolo puberty ekzém u väčšiny prechádza do kľudového štádia bez zjavného kožného postihnutia.

Ekzém dospelých môže pretrvávať z detstva alebo vzniknúť až v dospelosti. Predpovedať, ako sa bude ochorenie v budúcnosti vyvíjať, nie je úplne možné. Vie sa však, že horší priebeh máva ten, u koho ekzém vznikol v ranom dojčenskom veku, prebiehal ťažko i v detstve, objavili sa u neho dýchacie alergie a má príbuzných s alergiami.

Ako všeobecné pravidlo si zapamätajte, že akýkoľvek nový, a to aj liečebný prostriedok, nikdy na prvýkrát nedávajte na väčšie plochy, ale napred vykonajte test znášanlivosti. Aplikujte po 3 dni malé množstvo na malý kúsok kože (napr. pred ucho alebo na zápästí). Ak sa neobjaví svrbenie alebo pálenie, začervenanie, pupienky, atp., až potom môžete dať na ostatné miesta.

Ak Vás koža či ekzém silne svrbí alebo máte súčasne slizničné alergické problémy, môžete si v lekárni kúpiť “protialergické” tabletky – antihistaminiká. To neznamená, že hodíte za hlavu všetky preventívne opatrenia v domnení, že tento liek alergiu zablokuje. Rozhodne však reakciu a zápal pritlmí. Tieto lieky pôsobia predovšetkým proti alergickým prejavom na sliznicu (oči, nos, dýchacie cesty, atp.). Účinnosť protisvrbivého pôsobenia na kožu je u niekoho väčší, u iného menší, pretože univerzálny liek úplne tlmiaci svrbenie neexistuje.

Čo neovplyvníte:

Rad faktorov je našťastie, na rozdiel od iných kožných chorôb, ovplyvniteľná prevenciou a liečbou.

Nemožno však stopercentne zabrániť vzniku slizničných alergií – senná nádcha, astma, alergické zápaly spojiviek. To platí aj o zabránení pokračovania ekzému do dospelosti. Niektoré provokačné faktory nemožno stopercentne vylúčiť (klíma, stres), a preto nemožno zabrániť opakovaniu či zhoršeniu ekzému. Ťažko sa ovplyvňuje svrbenie.

Čo môžete sami:

Môžete skutočne veľa, pretože prevencia predstavuje najmenej polovicu úspechu liečby.

Osobná hygiena a obliekanie – hygienu vykonávajte šetrne a často sa premazávajte, minimálne 2x denne. Efekt aj tých najkvalitnejších mastí vydrží len pol hodiny-aplikujte radšej častejšie, tenkú vrstvu, zato pravidelne! Oblečenie, rukavice a ďalšie doplnky nefarbené, hladké a voľné, pohodlné, vzdušné, odvádzajúci pot. Najlepšie bavlnené, ľanové.

Strava – vylúčte preukázané a vypozorované potravinové alergény, zo snahou zachovania bohatej a pestrej stravy. Dodržujte dostatočný prívod tekutín. Pri zhoršení nepožívajte ostré a kyslé jedlá, nápoje a aromatické ovocie; kávu a alkohol. Dbajte na pravidelné vyprázdňovanie. Odporúčajú sa aj tzv. probiotiká – obsahujú laktobacily či bifidobaktérie (tablety, bio-jogurty), ktoré obnovujú prirodzené osídlenie črevnej sliznice.

V tehotenstve a pri dojčení sa preventívne vyhýbajte alergénom, najmä potravinovým. Dojčite aspoň 6 mesiacov. Pri prevádzaní na umelú výživu používajte hydrolyzované mliečne preparáty. Tuhú stravu zavádzajte až po 5. mesiaci veku dieťaťa. Každú novú potravinu pridávajte postupne, najskôr po 2 týždňoch.

Domáce prostredie a domáce práce – voľte také usporiadanie domácnosti a režim, ktorý vedie k zníženiu množstva prachu, roztočov a plesní. Tým predchádzate aj ďaleko závažnejším ako kožným problémom – vzniku astmy.

Vlhkosť vzduchu 40-60 %. Pri vyššej vlhkosti sa darí lepšie roztočom! Teplota chladnejšie, max 20°. Pri vyšších teplotách je v miestnosti aj viac prachu, plesní a roztočov.

Miestnosti – odstráňte hlavne zo spálne koberce, čalúnený nábytok, tapety, záclony, závesy, kvety. Drobné predmety nenechávajte na povrchu, všetky skrinky by mali byť uzatvárateľné, zbavte sa otvorených políc a poličiek. Robte všetko preto, aby sa prach nemohol usadzovať a aby sa dal ľahko utierať.

Matrace molitanové, kryté špeciálnym povlakom a potom plachtou, ktoré často meňte. Prikrývka a vankúše nepáperové (duté vlákno). Obliečky hladké, jemné. Denne ráno lôžkoviny vetrajte.

Prach utierajte navlhko. V prachu je veľa roztočov, ktoré pri jeho rozvírení môžete vdýchnuť. Vysávajte denne, ale prenechajte to inému – nealergickému členovi rodiny. Opäť znížite možnosť kontaktu s prachom a roztočmi.

Vetrajte kúpeľne a kuchyne. V kuchyni majte pri varení zatvorené dvere. Nesušte mokré prádlo v byte. Nedržte zvyšky potravín, neskladujte starý papier a textil. Vo vlhku a starých veciach môžu byť plesne.

Pri domácich prácach používajte ochranné rukavice. Rukavice by nemali byť latexové, ale “chirurgické”, bez vnútorného vlasu a bez vysypávacieho púdru. Prácu si rozvrhnite pokiaľ možno tak, aby pobyt v rukaviciach nebol dlhý (potenie a zaparenia zhoršuje).

Nefajčite v celom byte. Vyhnite sa aj dráždivým výparom – kachle, náterové hmoty, leštenky na nábytok, spreje. Pravidelne a dostatočne vetrajte.

Nechovajte domáce zvieratá. Alergény na zvieracej srsti pretrvávajú v byte až 1 rok! Najagresívnejšie sú alergény mačiek a malých hlodavcov – dĺžka srsti nehrá rolu.

Voľba povolania – optimálna je suchá, čistá práca, bez väčšieho znečistenia a nutnosti častého umývania, kontaktu s dráždivými látkami, v bezprašnom prostredí.

Voľný čas – dovolenky plánujte skôr na hory či pri mori – je to prímorská a klimatická liečba. Nevhodné sú koníčky s dráždivými látkami či alergény a častým umývaním (modelárstvo, varenie, záhradka, chov zvierat, autá, atď.). U detí nie je vhodné hranie sa v piesku. Hračky hladké, umývateľné.

Šport bez veľkej telesnej námahy a potenia, mimo uzavretých, prašné telocvične. Plávať sa zvyčajne dá, ale nie často. Pred aj po plávaní nezabudnite kožu premazať.

Svrbenie a škrabanie – býva veľmi intenzívne a úporné, často aj nevedome v spánku. Škrabanie vedie síce k pocitu úľavy, ale hrozí zanesenie infekcie a ekzém sa škriabaním zhoršuje a aktivuje. Skúste ich nahradiť iným manévrom, napr. tlakom nechtov na plocho, premazávaním, chladivou sprchou, zatnutím päsťou a sústredením; u detí odvedením pozornosti hrou. Malým deťom možno na noc zaobstarať na ručičky bavlnené návleky.

Psychika – je dobre známe, že pacienti s pozitívnym prístupom mávajú aj lepšie liečebné výsledky a naopak. Zvlášť u detí je potrebný a dôležitý citlivý a chápajúci prístup zo strany rodičov a učiteľov. Situáciu mu primerane vysvetlite, poukážte na zlepšovanie, pokiaľ sa bude o kožu starať. Urobte si na neho čas, povzbudzujte ho, učte ho sa o kožu pravidelne starať.

Slnko:

Je všeobecne známe, že nadmerné a prehnané slnenie nie je pre kožu zdravé. Slnko a slnečné radiácie, konkrétne UVA je  však využívané na liečbu kože. Aby sa predišlo akémukoľvek riziku poškodenia kože, predpisujú kožní lekári atopickým pacientom protislnečné ochranné krémy s SPF 20-30.

Tiež oblečenie atopika hrá veľmi dôležitú úlohu. Malo by byť vždy bavlnené, vrátane spodného prádla. Nikdy z umelého vlákna, ktoré neodsáva pot. V pote sú totiž soli a tie pôsobia na atopika veľmi dráždivo.

Máte riziko vzniku ochorenia? :

Ak trpíte na nejakú slizničnú alergiu, tak existuje 30% riziko vzniku i alergie kožné. Ak má niekto z Vašich príbuzných nejaké alergické ochorenia, tak je riziko 40-60%.

psoriaza_300x600

2

VOUCHER

 

 


 

spaa ar       SDVS      aozpo     nroszp       liga proti r

IFPA      spar      europso       mpsvr     IP