Diagnózy

Keď koža volá o pomoc

Ochorenie s komplikovaným názvom Hidradenitis suppurativa (HS) je síce málo známe, avšak o to závažnejšie a progresívnejšie.

 

O akom ochorení hovoríme?

HS je chronické ochorenie charakterizované tvorbou zápalových uzlov, abscesov a fistúl v typických miestach – v podpazuší, slabinách, na zadku, u žien i pod prsníkmi. I keď sa tu tvoria „vredy“ a fistuly s hnisavou sekréciou, ochorenie nie je nákazlivé a nevzniká zo zlej hygieny. Spôsobuje ho vnútorný zápal v miestach vlasových váčkov – folikulov. Podľa klinického nálezu má tri štádia – od tvorby zápalových uzlov, následne cez vznik fistulácií a postupne sa pridáva aj jazvovatenie v postihnutej oblasti. Rozvoj ochorenia i počet postihnutých oblastí je individuálny. Niekedy sú dlhé roky prejavy len v podpazuší, iná oblasť pribudne až po mnohých rokoch, niekedy vôbec. U niektorých pacientov sa roky tvoria „len“ zapálené uzly, u niektorých v priebehu pár mesiacov vznikajú fistuly a ochorenie rýchlo napreduje.

 

V čom spočíva riziko tohto ochorenia?

Samotný charakter prejavov, tvorba bolestivých uzlov a permanentne tečúcich fistúl, podmieňuje to, čo pacienta primárne trápi najviac – chronická bolesť a obrovská psychosociálna stigmatizácia. Pacienti nemôžu o ochorení hovoriť, nemôžu žiť plnohodnotný život.

 

Je možné vymedziť rizikovú skupinu, ktorú HS postihuje?

Typický začiatok ochorenia je u mladých dospelých medzi 20. a 30. rokom. Častejšie u žien, i keď je diskutabilné, či to nie je spôsobené väčším váhaním k návšteve lekára, nakoľko muži častejšie prichádzajú v neskorších štádiách a s dlhšou anamnézou samoliečby. Genetické faktory hrajú úlohu pri vzniku ochorenia, preto pokiaľ sa HS vyskytuje v rodine, je šanca ho zdediť. Pre rizikové faktory sú však najvýznamnejšou rizikovou skupinou bezpochybne fajčiari a ľudia s nadváhou.

 

Výskyt HS je odhadovaný približne v 1 % populácie. Pri tak zriedkavých ochoreniach je kľúčová správna diagnostika. Platí to aj v tomto prípade?

Nemyslím si, že ochorenie je až tak zriedkavé, ako sa zdá. Priemerný čas stanovenia diagnózy u pacientov s hidradenitídou sa udáva až na 7 rokov od prvých príznakov. Mnohí pacienti v prvom a často i druhom štádiu k doktorovi vôbec nejdú, ale mnohí aj áno, avšak sú nesprávne diagnostikovaní, a tým pádom liečení.

 

Aké zdravotné komplikácie toto ochorenie pacientom spôsobuje?

Primárny je vplyv na psychiku. Máme mnohých pacientov s ťažkou depresiou až s pokusmi o samovraždu. A samozrejme chronická bolesť. V mnohých prípadoch vplyvom chronického zápalu dochádza ku vzniku chudokrvnosti. V miestach, ktoré sú roky postihnuté zápalom, sa môže vyvinúť aj spinocelulárny karcinóm kože.

 

Kedy spozornieť a vyhľadať pomoc? Pokiaľ sa v podpazuší, v slabinách či na zadku viac ako raz v priebehu 6 mesiacov vytvoril uzol alebo absces, ktorý buď samovoľne zmizol alebo vytiekol, je nutné navštíviť lekára.

 

Aké sú dnešné dostupné možnosti liečby a vyhliadky pre pacientov?

Konkrétna liečba súvisí so štádiom ochorenia, aj od počtu postihnutých oblastí. Na jednej strane je konzervatívna medikamentózna liečba, na strane druhej liečba chirurgická.

 

Biologická liečba sa využíva v liečbe mnohých ochorení. Je aj pre pacientov s HS sľubnou nádejou?

Určite áno. Máme pacientov, ktorí pri tejto liečbe majú minimálne, či len príležitostné zápalové prejavy. Treba však podotknúť, že je percento pacientov, u ktorých táto liečba má naopak minimálny, resp. veľmi slabý efekt. Jej úspech spočíva v minimalizovaní zápalových prejavov, pacientovi sa netvoria zápalové uzly a fistuly prestanú tiecť. Pokiaľ sú už však pod kožou prítomné fistuly a jazviaci proces, to biologická a ani žiadna iná liečba nedokáže odstrániť a vtedy nastupuje chirurgické riešenie.

 

Čo by ste odkázali pacientom?

Nechcem im odkazovať, aby mali nádej, aby boli trpezliví… Skôr by som im chcela sľúbiť, že bude našou snahou, aby mali v budúcnosti možnosť, kde hľadať informácie a že v liečbe sa budeme snažiť, aby sme dosiahli úplné zvládnutie ochorenia.

 

Zdroj: MUDr. Klaudia Péčová PhD., Dermatovenerologická klinika, UNM, Martin, časopis Biologická liečba, MEDIAPLANET, december 2015

 

Bodkovaný deň (SDP 2024)

Bodkovaný deň tu máme aj tento rok! Bodkovaný deň na Slovensku je chápaný ako podporná kampaň projektu Puntíkový …

Projekt: Napreduj s nami /Program 10 dobrých skutkov/

Od mája tohto roka sme sa zúčastnili projektu Napreduj s nami. Projekt je v širšom rozsahu zameraný hlavne na zapojenie …

Projekt: Športuj s nami /Program Inšpirácia pohybom/

V rámci projektu bolo podporených 15 rodín v pravidelných športových aktivitách 1x týždenne v celkovom počte 20 …