Diagnózy

Kožný mikrobióm a kožná bariéra: delikátny vzťah

Čo je mikrobióm?

Kožný mikrobióm je samotný biotop pozostávajúci z rôznych druhov mikroorganizmov, vrátane rôznych druhov baktérií, kvasiniek, parazitov, ktoré žijú na našej koži. Udržiavanie týchto mikroorganizmov v rovnováhe napomáha chrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi. Je rovnako dôležité obnoviť rovnováhu mikrobiómu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v oboch prípadoch, pri zdravej koži i v chorobe. Kožný mikrobióm má tak zásadný vplyv na zdravie pokožky, ale aj priebeh niektorých kožných ochorení. Podľa mikrobiómu je možné identifikovať jedincov, podobne ako podľa odtlačkov prstov.

 

Čo je kožná bariéra?

Kožná bariéra je vonkajšia vrstva pokožky, ktorá je zložená z buniek a lipidov. Kožná bariéra má schopnosť regulovať prienik vody a elektrolytov pokožkou oboma smermi a schopnosť udržiavať optimálne množstvo vody v kožnom povrchu. Takisto slúži ako ochranný štít pred škodlivými mikroorganizmami, tým že produkuje antimikrobiálne peptidy a bielkoviny. Navyše, kožná bariéra podporuje imunitu kože a reguluje tak vznik zápalov.

 

Koža, náš najväčší orgán, pôsobí ako komplexná primárna bariéra a zároveň je hostiteľom pre obrovské množstvo rôznorodých mikroorganizmov, ako sú baktérie, huby, vírusy a roztoče, ktoré spolu vytvárajú kožný mikrobióm1. Kožný mikrobióm a kožná bariéra sú vo vyváženom a vzájomne prospešnom vzťahu, od ktorého závisí bariérová funkcia kože a jej integrita.2 Ale PREČO je rovnováha tak dôležitá pre zdravie našej kože? V tomto článku chceme zodpovedať otázku dôležitosti rovnováhy medzi kožným mikrobiómom a funkciou kožnej bariéry na základe vedeckých poznatkov o význame delikátnej rovnováhy medzi nimi.

 

Rôznorodosť v jedinečnosti

Kožné mikroorganizmy predstavujú ochrancov pred napadnutím patogénmi, pomáhajú pri zlepšovaní nášho imunitného systému a rozpade prírodných produktov. V prípadoch, keď je kožná bariéra porušená alebo keď je narušená rovnováha medzi kožnou bariérou a kožným mikrobiómom, môže dôjsť k ochoreniam kože alebo dokonca k systémovým ochoreniam. U každého jednotlivca je mikrobiálna kompozícia kože vysoko heterogénna a závisí od špecifického mikroprostredia konkrétneho miesta na koži. Rozmanitosť a početnosť mikroorganizmov na koži sa výrazne líši v rôznych častiach kože v závislosti od špecifických podmienok jednotlivých častí (napríklad pH, vlhkosť atď.),  ďalej od individuálnych špecifických faktorov, ako sú pohlavie, vek, etnický pôvod, ale tiež aj environmentálne faktory špecifické pre jednotlivca vrátane povolania, životného štýlu, geografickej polohy, používania antibiotík, kozmetiky, mydiel atď.3 Napriek tomu, že kožný mikrobióm má niektoré spoločné znaky u rôznych jedincov, kožný mikrobióm každého človeka je prakticky jedinečný podobne ako naša DNA a odtlačky prstov.4

 

Vyvážená interakcia

Na zdravej koži existuje vzájomne prospešný vzťah medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou, je medzi nimi jemná rovnováha. Hoci má naša koža výnimočnú schopnosť sebaregenerácie, je neustále vystavená rôznym vonkajším vplyvom ako napríklad moderný životný štýl, ultrafialové žiarenie, znečistenie ovzdušia, nadmerné umývanie rúk, výrobky na starostlivosť o pokožku, kozmetické výrobky…,ale tiež je ovplyvňovaná vnútornými faktormi ako stav imunitného systému, genetické zmeny, a pod.5 Takéto vnútorné a vonkajšie spúšťače môžu spôsobiť narušenie symbiotického vzťahu, takže naša pokožka môže byť náchylnejšia na podráždenie kože, infekcie a zápalové ochorenia, ako je atopická dermatitída, psoriáza, akné a pod.6  Preto udržiavanie rovnováhy má veľký význam pre zdravú kožu.

Udržiavanie rovnováhy

Na prevenciu a ochranu pred rôznymi kožnými problémami je preto efektívnou praxou používanie topických produktov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou. Udržiavanie rovnováhy tak predstavuje zásadný vplyv v prevencii a ochrane pred rôznymi kožnými problémami. Zachovanie tohto vedeckého pohľadu k prístupu ku kožným problémom ponúkajú švajčiarské produkty Coresatin®, ktoré nerušia kožnú ekológiu, navyše pomáhajú udržiavať rovnováhu, tak miernou dezinfekciou pokožky, ako aj dodávaním životne dôležitých zložiek v optimálnej miere do kožnej bariéry. Sada produktov Coresatin®, predstavuje inovatívny prístup k starostlivosi o kožu bez obsahu steroidov. Vďaka jedinečnej kombinácii chlorhexidínu (účinnej látky) a výťažkov z prírodných látok (allantoín, aloe vera, panthenol, propolis, rakytník) pomáhajú v liečbe širokého spektra kožných problémov ako u detí, tak u dospelých.

Veríme, že aj vy si tam nájdete články venované tejto či podobným tematikám, ktoré vás zaujímajú a rozšírite si tak svoje vedomosti.

 

Literatúra:
1. Grice, Elizabeth A. and Segre, Julia A.. “The skin microbiome.” Nature ReviewsMicrobiology 9, no.4 (2011): 244–253.
2. Salava, Alexander and Lauerma, Antti. “Role of the skin microbiome in atopicdermatitis.” Clinical and TranslationalAllergy 33,no.4 (2014): 4-33.
3. Zeeuwen, Patrick LJM et al.. “Microbiomedynamics of human epidermis following skin barrierdisruption.” GenomeBiology 13,(2012): 1-18.
4. Wallen-Russell, Christopher and Wallen-Russell, Sam. “Meta-Analysis of Skin Microbiome: New Linkbetween Skin MicrobiotaDiversity and Skin HealthwithProposal to UseThis as a FutureMechanism to DetermineWhetherCosmeticProductsDamagethe Skin.” Cosmetics 4, no.2 (2017): 1-19.
5. Sanford, James A. and Gallo, Richard L.. “Functions of the skin microbiota in health and disease.” Seminars in Immunology 25, no.5 (2013): 370-377.
6. Zeeuwen, Patrick L.J.M. et al.. “Microbiome and skin diseases.” CurrentOpinion in Allergy and ClinicalImmunology 13, no. 5 (2013): 514-520.

Bodkovaný deň (SDP 2024)

Bodkovaný deň tu máme aj tento rok! Bodkovaný deň na Slovensku je chápaný ako podporná kampaň projektu Puntíkový …

Projekt: Napreduj s nami /Program 10 dobrých skutkov/

Od mája tohto roka sme sa zúčastnili projektu Napreduj s nami. Projekt je v širšom rozsahu zameraný hlavne na zapojenie …

Projekt: Športuj s nami /Program Inšpirácia pohybom/

V rámci projektu bolo podporených 15 rodín v pravidelných športových aktivitách 1x týždenne v celkovom počte 20 …