Prevencia – cesta z krízy
Momentálna situácia ohľadom pandémie koronavírusu nie je v mediálnej pozornosti, avšak netreba strácať obozretnosť. Z grafických vyobrazení počtu pozitívne testovaných resp. výskytu ohnísk nákazy (ktoré zverejňuje MZ SR) sa Slovenská republika pravdepodobne nachádza na začiatku 2. vlny tejto nákazy. Či na túto etapu budeme spomínať, ako na niečo čo sme úspešne prekonali, alebo na niečo čo bolo len „slabým odvarom“ toho čo príde, záleží len na nás. Letný relax, vysoké teploty či prázdninový režim podvedome prehliadajú tieto narastajúce čísla. Jediný ukazovateľ – počet mŕtvych na COVID-19 je 31 (stav k 12.8.2020). Toto číslo je veľmi prijateľné v porovnaní čo i len s európskymi krajinami – čo „našťastie“ nevyvoláva ošiaľ zo strany médií.
Našťastie naši vládni predstavitelia sa naplno venujú tejto problematike a v utorok (11.08.2020) schválili pandemický plán, ktorý odobrila Pandemická komisia vlády SR. Je to dôležitý krok k tomu, aby Slovenská republika vedela pružnejšie reagovať na nové nárasty počtu nakazených prípadne mŕtvych. Je totiž jasné, že Slovenská republika si už nemôže dovoliť plošné zásahy resp. kroky k veľkej izolácii, pretože ekonomický dopad by bol oveľa ničivejší než samotná vlna pandémie. V tomto článku sa nebudeme venovať, čo všetko tento plán zahŕňa, ale v rámci vlastného obohatenia si to môžete prečítať na tomto linku: https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-komisia-pandemicka-plan.
Cieľom nášho článku je vypichnúť odporúčania a rady, ktorými sa Vy ako pacienti, občania môžete riadiť a tým prispievať k celospoločenskej PREVENCII v tomto boji. Začneme tými základnými; a to je pravidlo R.O.R (rúško-odstup-ruky). Toto pravidlo platí už od začiatku vypuknutia pandémie a jeho dodržiavanie je základ. Pochopenie dodržiavania týchto zásad vám pomôže jednoduchý grafický obrázok uvedený nižšie. Je to len na Vás, akú mieru rizika pripustíte. Obrázok je z dielne Alpha Medical – poskytovateľa laboratórnej medicíny.
Základné princípy v boji s COVID-19 doplníme o odporúčania MZ SR:
- necestovať s deťmi do zahraničia pred začiatkom školského roku
- dodržiavanie karanténnych opatrení po pricestovaní z krajín z tzv. červeného zoznamu
- zvážiť organizovanie väčších rodinných osláv a návštev, pri ktorých sa stretne veľa ľudí z rôznych kútov SR prípadne zo zahraničia
- na kratšie cesty do zahraničia (služobné, rekreačné) použiť na prepravu osobné auto
- vyhýbať sa preplneným dovolenkovým destináciám aj na SR, zvoliť ubytovanie a rekreáciu mimo hlavných trás
Verím, že týmto článkom sme Vás dostatočne informovali o novej situácii pandémie koronavírusu a zároveň povzbudili v dodržiavaní týchto jednoduchých zásad a odporúčaní.